Jak podzielić spadek?

Jak podzielić spadek?

Po śmierci spadkodawcy zachodzi konieczność uregulowania kwestii spadkowych i podziału majątku spadkowego. Zanim to jednak zrobimy musimy przeprowadzić sprawę o stwierdzenie nabycia spadku w Sądzie lub zrobić poświadczenie dziedziczenia u notariusza – więcej na ten temat https://modlasiak.pl/blog/spadek-formalnosci-w-sadzie-lub-u-notariusza/

 Jako adwokat od spraw spadkowych w Częstochowie często spotykam się z problemami w zakresie podziału majątku spadkowego.

Czy trzeba przeprowadzić sprawę o dział spadku w Sądzie lub u notariusza?

Gdy spadek dziedziczy jedna osoba lub gdy między spadkobiercami nie ma konfliktu co do tego co komu ma przypaść to nie jest to konieczne. Jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość a spadkobierców jest dwóch lub więcej, to nawet w przypadku ich zgody co do tego jak spadek podzielić i tak będzie konieczna wizyta w Sądzie lub u notariusza.

W jakim terminie trzeba przeprowadzić dział spadku?

Przepisy nie regulują tego w jakim terminie należy przeprowadzić dział spadku. Można to zrobić i po wielu latach. Trzeba jednak pamiętać, że upływ czasu nie pomaga w takich sytuacjach. Zazwyczaj wraz z upływem czasu poszerza się grono uczestników takiego postępowania co powoduje, że spadek trudniej podzielić. Trudniej też ustalić z czasem stan spadku z chwili śmierci spadkodawcy, bo ten stan będzie brany pod uwagę przy dziale spadku.

Jak wygląda sprawa o dział spadku w Sądzie?

Aby przeprowadzić dział spadku w Sądzie należy sporządzić stosowny wniosek, w którym trzeba wskazać m.in. wszystkich uczestników tego postępowania oraz skład majątku spadkowego. Trzeba też zaproponować konkretny podział składników wchodzących w skład spadku. Należy przy tym pamiętać, iż Sąd ani pozostali uczestnicy postępowania nie muszą podzielić naszego stanowiska w sprawie tego co komu ma przypaść. Z tego też powodu warto przygotować argumentację, która uzasadni nasz wniosek, w czym pomoże adwokat.

Adwokat Małgorzata Modłasiak https://modlasiak.pl/ kompleksowo doradzi w sprawach spadkowych i pomoże wybrać najlepszą drogę postępowania, w tym celu należy najpierw umówić się na poradę prawną <https://modlasiak.pl/porady-prawne/>  aby wszelkie aspekty sprawy wyjaśnić.

Jak wygląda dział spadku u notariusza?

Dział spadku jest możliwy także u notariusza. Sprawa jest wtedy prostsza i szybsza jednak jest jeden podstawowy warunek aby mogła być załatwiona w ten sposób a mianowicie zgoda osób, które mają dokonać tej czynności co do konkretnego podziału składników spadku. Gdy spadkobiercy nie są zgodni w zakresie podziału spadku to jedynym wyjściem jest załatwienie sprawy w Sądzie.

adwokat Małgorzata Modłasiak
tel. 662 55 33 66